menu x
menu x
menu x
menu x
menu x

Intercultureel kerk-zijn: verschillen vieren

  • 19 februari 2019
P1010010

Op zaterdag 16 februari kwamen ca 35 mensen uit bijna 20 verschillende Haagse kerken bij elkaar voor de tweede Learning & Blessing van het Missionair Platform Den Haag. Het thema was ‘Intercultureel kerk-zijn’.

Petra de Nooy opende de dag namens het Missionair Platform. We startten met een voorbeeld vanuit de Morgensterkerk, een kerk die diverse culturen rijk is. Gerrit den Broeder en Sanneke van Rij deelden hun mooie en ook lastige ervaringen hiermee. Want we maken het onszelf niet gemakkelijk als we intercultureel kerk willen zijn.

Rien van der Toorn van Intercultural Impact nam ons vervolgens mee door de Bijbel voor Gods zienswijze op interculturaliteit. Wat in Babel gebeurde, een verspreiding van mensen over de aarde en het ontstaan van verschillende talen en culturen, was niet nieuw en geen straf; de stammen die voortkwamen uit Sem en Jafeth hadden zich al eerder verspreid als navolging van de opdracht uit Genesis 9:1 en 7, herhaling van Genesis 1:28: wees vruchtbaar en wordt talrijk, bevolk de aarde. Het ontstaan van verschillende talen en culturen was hier een logisch en bedoeld gevolg van, geen oordeel. De nakomelingen van Cham weigeren dit en blijven in Babel. God greep toen van boven in om het proces te versnellen, met verwarring tot gevolg.

In Handelingen zien we in het ‘hoorwonder’ vervolgens een voorproefje van wat er in Openbaringen gebeurt: voor Gods troon zingen mensen uit alle volken en talen het Lam toe. Dit leert ons dat een diversiteit aan talen en culturen door God gewild is en dus positief is te waarderen. Intercultureel kerk-zijn is een kans om hier alvast in te oefenen.

De vraag aan ons is, hoe we interculturaliteit in onze kerken kunnen bevorderen tot glorie van God? Nederlanders zijn geen toppers in gastvrijheid, dans of kookkunsten, daar kunnen we veel leren van andere culturen. Laten we gebruik maken van elkaars gaven en zo de diversiteit vieren.

In de gespreksgroepjes bespraken we dit met de diverse kerkleiders. Hierbij waren zowel Nederlandse als internationale en migrantenkerken aanwezig. We startten met een test intercultureel kerk-zijn naar aanleiding van de lezing. De uitkomsten waren soms verrassend, en gaven stof tot nadenken. Er werden praktische tips gedeeld, zoals gebruik maken van diverse talen liederen of bijbellezingen, dans, eten. Ook werd benoemd dat intercultureel kerk-zijn geen nieuwe wet moet zijn, maar juist een vreugde en een voorproefje van de hemel. Ieder nam een concrete volgende stap mee om op zijn of haar plaats mee verder te gaan.

Na een heerlijke lunch en tijd voor bijpraten was er gelegenheid om elkaar Gods zegen toe te bidden in de groepjes. Mooi en bijzonder om dat met christenen van zoveel verschillende achtergronden te doen, en ons een te weten in verlangen om Gods naam bekend te maken onder de mensen in onze stad.

Met wat uitgewisselde visitekaartjes en heel wat gedachten rijker kwam ik weer thuis, wetend dat ik niet alleen sta maar dat Den Haag heel wat christelijke gemeenschappen rijk is, die in hun veelkleurigheid elkaar kunnen versterken en bemoedigen als broers en zussen in Christus.

Door: Marjolijn Vreeken

Samen Hemelvaartsdag vieren in De Grote of Sint-Jacobskerk

Net als voorgaande jaren organiseert het Missionair Platform Den Haag op Hemelvaartsdag weer een gezamenlijke viering in samenwerking met verschillende kerken. Dit jaar is de dienst in De Grote of…

Theologische leeskring ‘Vrede op aarde’

Hoe verwoord je wat Christus voor ons gedaan heeft voor mensen die niet vertrouwd zijn met het evangelie? Over deze vraag is al eeuwenlang nagedacht, maar iedere tijd vraagt weer…

NETWERKBORREL 18 JANUARI

Het lijden is in onze gebroken wereld alom tegenwoordig. Hoe ga je om met lijden dat zo groot is dat er geen woorden voor zijn, of wanneer schaamte ons belemmert…

NETWERKBORREL MET WETHOUDER BREDEMEIJER DO 14 SEP

Let op: we beginnen om 17:00u. Kom dus bij voorkeur rond 16:45u binnen. Voor onze aankomende netwerkborrel hebben wij Wethouder Hilbert Bredemeijer uitgenodigd en bereid gevonden om onze gast te…

Empowered 21

Den Haag doet mee met Empowered21 (21-24 juni in Amsterdam). Jij ook? https://youtu.be/TvzMMLnaNC0

Netwerkborrel 8 juni, Avondmaalsviering 29 juni

Netwerkborrel Omdat Stichting 488 gelooft dat elk mens gelukkiger en stabieler wordt wanneer hij zijn talenten kan inzetten en gelooft in ontmoeten, heeft zij zich als doel gesteld om de…

Al Massira training

Wil jij graag het evangelie delen met anderstaligen op een manier die aansluit bij hun cultuur? Dan vind je in Al Massira (‘De Reis’) een fantastische manier om dat te…

Hemelvaartsdagdienst Missionair Platform

Een groep Haagse kerken viert Hemelvaartsdag dit jaar gezamenlijk in de Bethelkerk Scheveningen. De kerkdienst wordt georganiseerd met het Missionair Platform Den Haag. In dit platform werken verschillende kerken uit…
  • 19 februari 2019

Op zaterdag 16 februari kwamen ca 35 mensen uit bijna 20 verschillende Haagse kerken bij elkaar voor de tweede Learning & Blessing van het Missionair Platform Den Haag. Het thema was ‘Intercultureel kerk-zijn’.

Petra de Nooy opende de dag namens het Missionair Platform. We startten met een voorbeeld vanuit de Morgensterkerk, een kerk die diverse culturen rijk is. Gerrit den Broeder en Sanneke van Rij deelden hun mooie en ook lastige ervaringen hiermee. Want we maken het onszelf niet gemakkelijk als we intercultureel kerk willen zijn.

Rien van der Toorn van Intercultural Impact nam ons vervolgens mee door de Bijbel voor Gods zienswijze op interculturaliteit. Wat in Babel gebeurde, een verspreiding van mensen over de aarde en het ontstaan van verschillende talen en culturen, was niet nieuw en geen straf; de stammen die voortkwamen uit Sem en Jafeth hadden zich al eerder verspreid als navolging van de opdracht uit Genesis 9:1 en 7, herhaling van Genesis 1:28: wees vruchtbaar en wordt talrijk, bevolk de aarde. Het ontstaan van verschillende talen en culturen was hier een logisch en bedoeld gevolg van, geen oordeel. De nakomelingen van Cham weigeren dit en blijven in Babel. God greep toen van boven in om het proces te versnellen, met verwarring tot gevolg.

In Handelingen zien we in het ‘hoorwonder’ vervolgens een voorproefje van wat er in Openbaringen gebeurt: voor Gods troon zingen mensen uit alle volken en talen het Lam toe. Dit leert ons dat een diversiteit aan talen en culturen door God gewild is en dus positief is te waarderen. Intercultureel kerk-zijn is een kans om hier alvast in te oefenen.

De vraag aan ons is, hoe we interculturaliteit in onze kerken kunnen bevorderen tot glorie van God? Nederlanders zijn geen toppers in gastvrijheid, dans of kookkunsten, daar kunnen we veel leren van andere culturen. Laten we gebruik maken van elkaars gaven en zo de diversiteit vieren.

In de gespreksgroepjes bespraken we dit met de diverse kerkleiders. Hierbij waren zowel Nederlandse als internationale en migrantenkerken aanwezig. We startten met een test intercultureel kerk-zijn naar aanleiding van de lezing. De uitkomsten waren soms verrassend, en gaven stof tot nadenken. Er werden praktische tips gedeeld, zoals gebruik maken van diverse talen liederen of bijbellezingen, dans, eten. Ook werd benoemd dat intercultureel kerk-zijn geen nieuwe wet moet zijn, maar juist een vreugde en een voorproefje van de hemel. Ieder nam een concrete volgende stap mee om op zijn of haar plaats mee verder te gaan.

Na een heerlijke lunch en tijd voor bijpraten was er gelegenheid om elkaar Gods zegen toe te bidden in de groepjes. Mooi en bijzonder om dat met christenen van zoveel verschillende achtergronden te doen, en ons een te weten in verlangen om Gods naam bekend te maken onder de mensen in onze stad.

Met wat uitgewisselde visitekaartjes en heel wat gedachten rijker kwam ik weer thuis, wetend dat ik niet alleen sta maar dat Den Haag heel wat christelijke gemeenschappen rijk is, die in hun veelkleurigheid elkaar kunnen versterken en bemoedigen als broers en zussen in Christus.

Door: Marjolijn Vreeken

Samen Hemelvaartsdag vieren in De Grote of Sint-Jacobskerk

Net als voorgaande jaren organiseert het Missionair Platform Den Haag op Hemelvaartsdag weer een gezamenlijke viering in samenwerking met verschillende kerken. Dit jaar is de dienst in De Grote of…

Theologische leeskring ‘Vrede op aarde’

Hoe verwoord je wat Christus voor ons gedaan heeft voor mensen die niet vertrouwd zijn met het evangelie? Over deze vraag is al eeuwenlang nagedacht, maar iedere tijd vraagt weer…

NETWERKBORREL 18 JANUARI

Het lijden is in onze gebroken wereld alom tegenwoordig. Hoe ga je om met lijden dat zo groot is dat er geen woorden voor zijn, of wanneer schaamte ons belemmert…

NETWERKBORREL MET WETHOUDER BREDEMEIJER DO 14 SEP

Let op: we beginnen om 17:00u. Kom dus bij voorkeur rond 16:45u binnen. Voor onze aankomende netwerkborrel hebben wij Wethouder Hilbert Bredemeijer uitgenodigd en bereid gevonden om onze gast te…

Empowered 21

Den Haag doet mee met Empowered21 (21-24 juni in Amsterdam). Jij ook? https://youtu.be/TvzMMLnaNC0

Netwerkborrel 8 juni, Avondmaalsviering 29 juni

Netwerkborrel Omdat Stichting 488 gelooft dat elk mens gelukkiger en stabieler wordt wanneer hij zijn talenten kan inzetten en gelooft in ontmoeten, heeft zij zich als doel gesteld om de…

Al Massira training

Wil jij graag het evangelie delen met anderstaligen op een manier die aansluit bij hun cultuur? Dan vind je in Al Massira (‘De Reis’) een fantastische manier om dat te…

Hemelvaartsdagdienst Missionair Platform

Een groep Haagse kerken viert Hemelvaartsdag dit jaar gezamenlijk in de Bethelkerk Scheveningen. De kerkdienst wordt georganiseerd met het Missionair Platform Den Haag. In dit platform werken verschillende kerken uit…